Prep Basketball Scores for February 13th, 2010 - NBC Right Now/KNDO/KNDU Tri-Cities, Yakima, WA |

Prep Basketball Scores for February 13th, 2010

Posted: Updated:

By The Associated Press
BOYS BASKETBALL
      Bear Creek School 65, Chief Leschi 41
      Brewster 66, Omak 47
      Clarkston 71, Colville 48
      Ellensburg 63, East Valley (Yakima) 44
      Entiat 70, Soap Lake 66
      Gig Harbor 64, Foss 47
      Grandview 63, Selah 52
      Kentwood 65, Curtis 51
      Klickitat 67, Yakama Tribal 46
      LaSalle 45, Riverside Christian 44, OT
      Life Christian Academy 68, Crosspoint Academy 65
      Olympia 48, Mount Tahoma 45
      Oroville 77, Bridgeport 48
      Overlake School 61, Northwest School 47
      Prosser 59, Toppenish 33
      Puyallup 55, Decatur 44
      Quincy 66, Wapato 53
      Seattle Lutheran 71, Rainier Christian 65
      Sunnyside Christian 69, Glenwood-Trout Lake 45
      Todd Beamer 72, Auburn Riverside 55
      Walla Walla Academy 87, Upper Columbia Academy 72
      White Swan 70, Lyle 53
      Wilson, Woodrow 53, Bellarmine Prep 49
1B Northeast District 7
Consolation
      Inchelium 61, St. Michael's 40
      Odessa 57, Northport 22
Semifinal
      Cusick 57, Wilbur-Creston 37
      Wellpinit 69, Almira/Coulee-Hartline 67
1B Southeast District 9
Semifinal
      Rosalia 72, Touchet 57
      St. John-Endicott 35, Tri-Cities Prep 27
4A Columbia Basin League
First Round
      Davis 66, Eisenhower 65
      Kamiakin 73, Southridge 42
      Walla Walla 76, Kennewick 56
GIRLS BASKETBALL
      Bickleton 50, Klickitat 32
      Central Kitsap 45, Gig Harbor 37
      Colville 65, Clarkston 43
      Crosspoint Academy 35, Rainier Christian 32
      Ellensburg 52, East Valley (Yakima) 49
      Entiat 69, Soap Lake 36
      Evergreen Lutheran 52, Seattle Lutheran 41
      Federal Way 45, Rogers (Puyallup) 29
      Friday Harbor 60, Meridian 41
      Grandview 59, Selah 50
      Kentlake 46, Emerald Ridge 37
      Kentwood 59, Bethel 32
      LaSalle 61, Riverside Christian 35
      Oroville 41, Bridgeport 34
      Prosser 58, Toppenish 36
      South Kitsap 55, Mount Tahoma 49
      Sunnyside Christian 55, Glenwood-Trout Lake 28
      Tacoma Baptist 43, Bear Creek School 36
      Walla Walla Academy 42, Puget Sound Adventist 38
      Wapato 39, Quincy 28
      White Swan 67, Lyle 24
      Wilson, Woodrow 52, Olympia 44
1B Northeast District 7
Consolation
      Curlew 42, Odessa 21
Semifinal
      Almira/Coulee-Hartline 68, Wellpinit 51
      Columbia (Hunters) 49, Sprague 29
4A Columbia Basin League
First Round
      Chiawana 68, Pasco 37
      Southridge 42, Richland 41
      Walla Walla 54, Moses Lake 37
      Wenatchee 59, Eisenhower 45

HD DOPPLER 6i
/