Prep Scores For February 18th - NBC Right Now/KNDO/KNDU Tri-Cities, Yakima, WA |

Prep Scores For February 18th

Posted: Updated:

BOYS BASKETBALL

Bellevue 75, Sammamish 47

Bellevue Christian 63, Seattle Academy 30

Cheney 64, Medical Lake 46

Clarkston 54, Pullman 39

Deer Park 44, Riverside 42

Franklin 76, Seattle Prep 70

Glacier Peak 49, Meadowdale 47

Hoquiam 63, Aberdeen 58

Mount Si 56, Mercer Island 47

Mount Vernon 70, Ferndale 58

River Ridge 98, Elma 69

Sehome 47, Bellingham 45

University Prep 51, Cedar Park Christian (Bothell) 39

W. F. West 75, Centralia 59

West Valley (Spokane) 54, Colville 41

1A Northwest District 1

Semifinal

King's 54, Lynden Christian 51

Meridian 64, Nooksack Valley 50

2B Southeast District 9

First Round

Garfield-Palouse 56, DeSales 44

Liberty Christian 58, Pomeroy 45

Waitsburg-Prescott 59, Tekoa-Oakesdale 30

Walla Walla Academy 67, Asotin 57

2B Tri-District

First Round

Bear Creek School 74, Seattle Lutheran 38

Chief Leschi 54, Mount Vernon Christian 47

LaConner 69, Crosspoint Academy 41

3A Greater Spokane District 8

Third Place

Rogers (Spokane) 70, East Valley (Spokane) 67

Championship

Shadle Park 58, North Central 52

4A Greater Spokane District 8

Third Place

University 72, Ferris 66

Championship

Mead 53, Gonzaga Prep 50

GIRLS BASKETBALL

Bellevue 51, Juanita 47

Burlington-Edison 43, Anacortes 36

Cedar Park Christian (Bothell) 49, Overlake School 40

Lakes 78, Tyee 44

Lynden 61, Squalicum 56

Medical Lake 46, Cheney 42

Northwest Christian (Lacey) 54, Mossyrock 46

Pullman 69, Clarkston 49

R.A. Long 57, Washougal 43

Ridgefield 53, Mark Morris 45

Riverside 41, Deer Park 37

West Valley (Spokane) 47, Colville 42

Woodland 47, Hockinson 44

1A Southwest District 4

Rainier 48, Castle Rock 30

1A Yakima Valley District 5

First Round

Columbia (Burbank) 48, Mabton 46

Connell 45, Goldendale 35

Granger 68, Kiona-Benton 29

Zillah 56, River View 47

2B Tri-District

First Round

Darrington 62, Bear Creek School 36

Evergreen Lutheran 42, Orcas Island 38

LaConner 50, Seattle Lutheran 23

Tacoma Baptist 54, Crosspoint Academy 36

3A Greater Spokane District 8

Third Place

Mt. Spokane 60, East Valley (Spokane) 44

Championship

Shadle Park 55, North Central 41

4A Greater Spokane Distrct 8

Third Place

Central Valley 55, Gonzaga Prep 51

Championship

Mead 70, Lewis and Clark 61

4A Northwest District 1

Consolation

Arlington 57, Kamiak 54

Shorewood 58, Jackson 48

4A West Central District 3

First Round

Auburn Riverside 89, Graham-Kapowsin 38

Bellarmine Prep 48, Auburn 27

Federal Way 61, Olympia 35

Kentlake 30, Bethel 24

Kentwood 60, Central Kitsap 46

Puyallup 53, Mount Tahoma 49

Rogers (Puyallup) 68, Wilson, Woodrow 66, OT

South Kitsap 64, Emerald Ridge 47

HD DOPPLER 6i
/