Prep Scores February 19th, 2010 - NBC Right Now/KNDO/KNDU Tri-Cities, Yakima, WA |

Prep Scores February 19th, 2010

Posted: Updated:

By The Associated Press
BOYS BASKETBALL
      Archbishop Murphy 77, Granite Falls 45
      Bellevue 61, Mount Si 56
      Burlington-Edison 79, Anacortes 38
      Cedarcrest 62, Sultan 48
      Clover Park 69, Evergreen (Seattle) 55
      Eastlake 63, Ballard 46
      Ellensburg 46, Quincy 23
      Ephrata 88, Wapato 62
      Fife 63, Washington 50
      Franklin Pierce 59, Mt. Rainier 48
      Grandview 73, Toppenish 49
      Lake Washington 77, Garfield 72
      Mark Morris 55, Ridgefield 46
      North Mason 41, Sequim 33
      Port Angeles 52, Olympic 50
      Prosser 61, East Valley (Yakima) 48
      R.A. Long 57, Washougal 38
      Rainier Beach 51, Chief Sealth 34
      Sammamish 53, Mercer Island 36
      Selah 69, Othello 67
      South Whidbey 64, Lakewood 57
      Squalicum 75, Lynden 56
      Steilacoom 69, Eatonville 50
      Tumwater 57, Black Hills 51
      Waterville 53, Liberty Bell 44
      Woodland 58, Hockinson 56
1A North Central District 6
Semifinal
      Chelan 83, Cashmere 57
      Lake Roosevelt 45, Cascade (Leavenworth) 25
1A Northeast District 7
Consolation
      Chewelah (Jenkins) 65, Newport 44
Championship
      Freeman 48, Lakeside (Nine Mile Falls) 33
1A Yakima Valley District 5
Consolation
      Columbia (Burbank) 59, Goldendale 54
      Connell 63, Warden 45
Semifinal
      Granger 65, Naches Valley 63
      Mabton 62, River View 55
1B Northwest Tri-District
Consolation
      Lopez 59, Muckleshoot Tribal School 49
      Tulalip Heritage 69, Mt. Rainier Lutheran 51
1B Southeast District 9
Consolation Semifinal
      Touchet 54, Colton 50
Championship
      Rosalia 60, St. John-Endicott 39
3A Big 9/GSL Regionals
First Round
      West Valley (Yakima) 54, Hanford 52
4A Columbia Basin League
Consolation
      Davis 58, Southridge 44
      Walla Walla 58, Eisenhower 52
Championship
      Richland 71, Kamiakin 61
4A West Central District 3
Consolation
      Auburn 72, Curtis 59
      Kentridge 83, Bethel 59
Quarterfinal
      Decatur 60, Kentwood 44
      Federal Way 57, Bellarmine Prep 54
      Gig Harbor 57, Olympia 54
      Lincoln 66, Todd Beamer 54
      Wilson, Woodrow 52, Puyallup 47
GIRLS BASKETBALL
      Aberdeen 55, Hoquiam 32
      Archbishop Murphy 72, Granite Falls 34
      Bellingham 50, Sehome 48
      Blaine 49, Mount Baker 41
      Bonney Lake 61, Mt. Rainier 56
      Eatonville 78, Steilacoom 54
      Ellensburg 58, Quincy 29
      Ephrata 75, Wapato 67
      Fife 50, Washington 49
      Hanford 52, Sunnyside 37
      Kennedy 73, White River 63
      Lakewood 50, South Whidbey 40
      Liberty Bell 72, Waterville 18
      Lynnwood 58, Glacier Peak 48, OT
      Meadowdale 62, Shorecrest 58
      Mercer Island 49, Bellevue 36
      Mount Si 45, Juanita 44
      Mount Vernon 55, Ferndale 50
      Olympic 62, Bremerton 51
      Prosser 55, East Valley (Yakima) 42
      Selah 70, Othello 63
      Sultan 53, Cedarcrest 40
      Sumner 58, Foster 30
      Sunnyside Christian 60, Bickleton 38
      Toppenish 52, Grandview 49, OT
      Tumwater 73, Black Hills 59
      W. F. West 55, Centralia 43
1A Northeast District 7
Consolation
      Newport 46, Kettle Falls 25
Championship
      Freeman 48, Lakeside (Nine Mile Falls) 31
1A Northwest District 1
Semifinal
      Lynden Christian 74, Coupeville 35
      Nooksack Valley 39, King's 32
1B Southeast District 9
Consolation
      Rosalia 44, LaCrosse/Washtucna 28
Championship
      Colton 43, St. John-Endicott 33
1B Tri-District
Consolation Semifinal
      Lummi 48, Mt. Rainier Lutheran 41
2B Northeast District 7
Loser Out
      Liberty (Spangle) 47, Republic 27
      St. George's 50, Mary Walker 37
Consolation
      Colfax 52, Northwest Christian (Colbert) 32
      Reardan 61, Lind-Ritzville 37
2B Yakima Valley District 5
First Round
      LaSalle 83, Riverside 27
      White Swan 67, Lyle 22
4A Columbia Basin League
Consolation
      Moses Lake 56, Southridge 47
      Richland 50, Wenatchee 36
Championship
      Chiawana 51, Walla Walla 32
4A Northwest District 1
Semifinal
      Lake Stevens 49, Monroe 48
      Marysville-Pilchuck 56, Edmonds-Woodway 54

HD DOPPLER 6i
/