High School Basketball Prep Scores for February 27th, 2010 - NBC Right Now/KNDO/KNDU Tri-Cities, Yakima, WA |

High School Basketball Prep Scores for February 27th, 2010

Posted: Updated:

By The Associated Press
BOYS BASKETBALL
      Deer Park 57, Pullman 50
1A District 6/7
First Round
      Cashmere 67, Chewelah (Jenkins) 52
      Lakeside (Nine Mile Falls) 56, Lake Roosevelt 50
1A Tri-District
Second Round
      Cascade Christian 62, Bellevue Christian 44
      Nooksack Valley 60, University Prep 51
      Vashon Island 54, King's 46
1A Yakima Valley District 5
Third Place
      Columbia (Burbank) 57, River View 53
Championship
      Granger 48, Mabton 44
2A Northwest District 1
First Round
      Burlington-Edison 84, South Whidbey 63
      Lynden 61, Cedarcrest 40
      Mount Baker 57, Archbishop Murphy 52
      Squalicum 91, Lakewood 45
2A West Central District 3
First Round
      Fife 61, Interlake 52
2B Tri-District
Consolation
      LaConner 46, Shoreline Christian 43, OT
      Life Christian Academy 68, Crosspoint Academy 37
3A Northwest District 1
Consolation
      Lynnwood 54, Sedro-Woolley 32
      Shorecrest 66, Everett 48
3A Sea King District 2
Second Round
      Bellevue 50, Seattle Prep 44
      Sammamish 46, Chief Sealth 39
3A West Central-Southwest Bi-District
First Round
      Enumclaw 56, Capital 36
      Evergreen (Seattle) 63, Prairie 50
      Foster 71, Hudson's Bay 56
      Franklin Pierce 69, Port Angeles 57
      Lakes 78, Bremerton 68
      Mt. Rainier 58, Timberline 45
      Renton 55, Clover Park 49
      Union 92, Kennedy 79
4A Eastern Regional
Consolation Semifinal
      Davis 59, University 52
      Walla Walla 61, Eisenhower 54
Semifinal
      Gonzaga Prep 56, Richland 45
      Mead 49, Kamiakin 48
4A Northwest District 1
Third Place
      Jackson 66, Cascade (Everett) 49
4A Sea-King District 2
Championship
      Skyline 52, Lake Washington 42
4A West Central District 3
Fifth Place
      Auburn 66, Gig Harbor 53
Fourth Place
      Kentwood 56, Todd Beamer 54, OT
Third Place
      Decatur 54, Wilson, Woodrow 51
Championship
      Lincoln 59, Federal Way 56
State 1B
Consolation
      Almira/Coulee-Hartline 53, Rosalia 44
      Cusick 66, Lummi 62
Consolation Semifinal
      Lake Quinault 49, King's Way Christian School 40
      Pateros 33, Lopez 31
Semifinal
      St. John-Endicott 44, Moses Lake Christian Academy 41
      Sunnyside Christian 56, Wellpinit 48
GIRLS BASKETBALL
      Kentwood 56, Federal Way 54
1A District 6/7
First Round
      Lakeside (Nine Mile Falls) 49, Chelan 43
      Newport 44, Brewster 41
2A District 5/6
Semifinals
      Ellensburg 49, Othello 30
2A Southwest District 4
      Black Hills 71, Woodland 60
      River Ridge 59, W. F. West 42
      Tumwater 54, Ridgefield 42
2B Tri-District
Consolation
      Orcas Island 36, LaConner 31
3A Sea King District 2
Second Round
      Mercer Island 77, Lakeside (Seattle) 51
      Seattle Prep 47, Nathan Hale 38
3A West Central-Southwest Bi-District
      Yelm 48, Renton 47
4A Eastern Regional
Consolation Semifinal
      Central Valley 69, Richland 47
      Moses Lake 58, Southridge 43
Semifinal
      Chiawana 59, Lewis and Clark 52
      Mead 52, Walla Walla 35
4A Northwest District 1
Third Place
      Edmonds-Woodway 69, Arlington 44
4A Sea-King District 2
Championship
      Garfield 48, Newport (Bellevue) 41
4A West Central District 3
Championship
      Auburn Riverside 72, Bellarmine Prep 65
State 1B
Consolation
      Bickleton 58, Wilson Creek 41
      Sunnyside Christian 50, North Sound Christian 38
Consolation Semifinal
      Neah Bay 63, King's Way Christian School 22
      St. John-Endicott 62, Cusick 38
Semifinal
      Almira/Coulee-Hartline 48, Pateros 28
      Colton 40, Columbia (Hunters) 23

HD DOPPLER 6i
/