State Prep Basketball Scores For March 5th - NBC Right Now/KNDO/KNDU Tri-Cities, Yakima, WA |

State Prep Basketball Scores For March 5th

Posted: Updated:

BOYS BASKETBALL

2A Southwest District 4

Championship

River Ridge 49, Mark Morris 46

2A West Central District 3

Championship

Fife 37, Steilacoom 26

3A Eastern Regional

Consolation

Rogers (Spokane) 62, Sunnyside 59

Championship

Shadle Park 53, North Central 52

3A West Central-Southwest Bi-District

Consolation Semifinal

Franklin Pierce 66, Bremerton 50

Mt. Rainier 52, Renton 50

Third Place

Lakes 64, Foster 58

Championship

Enumclaw 62, Union 58

State 1A

Loser Out

Bellevue Christian 55, Onalaska 52

Granger 59, Freeman 54

Consolation Semifinal

Chelan 63, Lake Roosevelt 39

Nooksack Valley 55, Lakeside (Nine Mile Falls) 37

Semifinal

Cascade Christian 57, Vashon Island 48

Meridian 41, King's 36

State 2B

Semifinals

Liberty Christian 62, LaConner 59

Pe Ell 52, Davenport 45

Loser Out

Chief Leschi 58, Entiat 37

Napavine 56, White Swan 28

Consolation Semifinal

Bear Creek School 74, Life Christian Academy 70, OT

Colfax 62, Toutle Lake 37

State 4A

Loser Out

Decatur 48, Gonzaga Prep 45

Walla Walla 67, Eastlake 49

Consolation Semifinal

Mead 57, Lincoln 52

Skyline 63, Stanwood 60

Semifinal

Jackson 53, Federal Way 45

Kentwood 57, Wilson, Woodrow 44

GIRLS BASKETBALL

West Valley (Spokane) 41, Pullman 35

2A Northwest District 1

Third Place

Lynden 45, Squalicum 42

Championship

Archbishop Murphy 53, Burlington-Edison 43

2A Southwest District 4

Championship

River Ridge 78, Elma 77, OT

2A West Central District

Championship

Eatonville 51, Kingston 36

3A Eastern Regional

Loser Out

Hanford 52, West Valley (Yakima) 42

3A West Central-Southwest Bi-District

Consolation Semifinal

White River 69, Capital 47

Yelm 47, Lakes 37

Third Place

Bonney Lake 61, Mt. Rainier 57

Championship

Kennedy 65, Prairie 56

State 1A

Loser Out

Chelan 33, Onalaska 28

Lakeside (Nine Mile Falls) 38, Okanogan 29

Consolation Semifinal

Bellevue Christian 45, Nooksack Valley 38

Seattle Christian 44, Vashon Island 29

Semifinal

Freeman 50, Lynden Christian 32

Granger 64, Connell 35

State 2B

Loser Out

Liberty Bell 55, Wahkiakum 51

Reardan 55, Northwest Christian (Lacey) 33

Consolation Semifinal

Entiat 51, Evergreen Lutheran 40

Tacoma Baptist 58, DeSales 40

Semifinal

Colfax 42, Toutle Lake 33

LaSalle 45, Napavine 27

State 4A

Loser Out

Bellarmine Prep 63, Kentwood 49

Chiawana 52, Lake Stevens 44

Consolation Semifinal

Edmonds-Woodway 56, Lewis and Clark 53

Moses Lake 49, Newport (Bellevue) 34

Semifinal

Auburn Riverside 58, Issaquah 40

Mead 54, Garfield 53

HD DOPPLER 6i
/