Local Athletes Shine in WIAA State Track and Field - NBC Right Now/KNDO/KNDU Tri-Cities, Yakima, WA |

Local Athletes Shine in WIAA State Track and Field

Here's a breakdown of all the local athletes who won state championship at the WIAA State Track and Field Championships:

 

--- 4A State Track and Field ---

 

Andrew Gardner – 4A Boys – Mead – 1600m – 4:14.93

Sadie Nelson – 4A Girls – Moses Lake – Discus – 136-00

Asuanti Funer – Combined – Richland - Wheelchair 100m – 23.86

Courtney Hutchinson – Mead – Shot Put – 46-08.25

Damon Unland – Ferris – Discus – 185-05

Elizabeth Quick – Richland – High Jump – 5-05.00

Elizabeth Quick – Richland – Pole Vault – 12-00.00

Maddie Sirmon – Walla Walla – Javelin – 144-07

 

--- 3A State Track and Field ---

 

Keith Williams – North Central – 1600m – 4:14.60

Tanner Anderson – North Central – 3200m – 9:01.83

David Blue – North Central – 300m I Hurdles – 39.53

Elisa Grandemange – Kamiakin – Discus – 138-00

Ellie Heiden – Kamiakin – 100m – 12.17

Ellie Heiden – Kamiakin – 200m – 24.60

Ellie Heiden – Kamiakin – 400m – 54.15

Katie Knight – North Central – 3200m – 10:18.22

Courtney Bray - Mt. Spokane – Pole Vault – 12-07

Aaron Cunningham – Hanford – Shot Put – 57-08.00

Eddie Gonzalez – University – High Jump – 6-10.00

3A Girls - Kamiakin – 4x200m Relay – 1:40.96

 

--- 2A State Track and Field ---

 

Terrynce Duke  – West Valley(spok.) – 22-01.00

James Swanson  – West Valley (Yak) - Javelin – 180-01

Joellee Buckner – Colville – Javelin – 137-11

Lindsay Burns – West Valley (Yak.) – Long Jump - 18-05.50

 

--- 1A State Track and Field ---

 

Jessica Chrisp – Riverside – High Jump – 5-06

Arielle Walden –Newport – 100m High Hurdles – 15.55

Gage Leavitt –Kiona-Benton – 110m High Hurdles – 15.43

Kara Staggs – Okanogan – Javelin – 134-06

Tanner Casper – Connell – Long Jump – 22-.05

Arielle Walden – Newport – 1A Girls  - Triple Jump – 35-03.75

Tanner Casper – Connell – 300m I Hurdles – 39.41

Boys – Riverside – 4x400m Relay – 3:27.14

Girls – Connell – 4x100m Relay – 50.63

Girls – Connell – 4x200m Relay – 1:45.98

 

--- 2B State Track and Field ---

 

James Thompkins – Waitsburg-Prescott – 100m – 11.43

James Thompkins – Waitsburg-Prescott – 400m – 50.09

Boys – Waitsburg-Prescott – 4x100m Relay – 44.73

Boys – Asotin - 4x400m Relay – 3:28.23

 

--- 1B State Track and Field ---

 

Grant Marchant – Valley Christian – 800m – 1:59.65

Grant Marchant – Valley Christian – 1600m – 4:30.95

Grant Marchant - Valley Christian – 3200m – 10:05.48

Kenny Carr –Pomeroy – Pole Vault – 13-00

Kyle McCrea – 1B Boys – Wellpinit – 100m – 11.78

Saxon Brown - 1B Boys – Republic – 400m - 51.31

1B Girls - Odessa-Harrington – 4X200m Relay – 1:49.94

1B Girls – Odessa-Harrington – 4x100m Relay – 52.08

1B Boys –Wellpinit – 4x100m Relay – 45.1

Wellpinit – 1B Boys – 4x400m Relay – 3:34.58 

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and KHQ. All Rights Reserved. For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service.