Full List Of Local All-State Football Players - NBC Right Now/KNDO/KNDU Tri-Cities, Yakima, WA |

Full List Of Local All-State Football Players

Posted: Updated:

CLASS 4A
    
FIRST TEAM
    
Offense
    
Running backs: Clifton Lozano, sr., Chiawana;

Wide receivers:Deion Singleton, sr., Chiawana.

Offensive line: Chandler Newell, sr., Chiawana; Jose Jimenez, sr., Eisenhower;

Defense

Defensive line: Mark DeRuyter, sr., Chiawana; Jesse Nickens, jr., Davis;

Linebackers: Alex Weber, sr., Chiawana; Jackson Lewis, jr., Davis.

Defensive backs: Deion Singleton, sr., Chiawana;
    
SECOND TEAM
    
Offense
    
Quarterback: Joey Zamora, sr., Chiawana .
    
Wide receivers: Ridge Harmon, sr., Eisenhower;
    
Tight end: Eric Briscoe, soph., Davis.
    
Offensive line: Kayden Maughan, sr., Chiawana.
    
Defense
    
Defensive line: Jose Jimenez, sr., Eisenhower;
    
Defensive backs: Meliqui Lombera, sr., Eisenhower; Darnell Handcox, sr., Walla Walla;
    
Special Teams
    
All-purpose/returner: Ridge Harmon, sr., Eisenhower.
    
__
    
CLASS 3A
    
Player of the year: Budda Baker, Bellevue.
    
FIRST TEAM
    
Offense
    
Running backs: Umid Ramizov, sr., Kamiakin.
    
SECOND TEAM
    

Offensive line:Dylan Keech, sr., Kamiakin;
    
Defense
    
Defensive line: Dylan Keech, sr., Kamiakin;
    
Linebackers: Tyler Herman, jr., Kamiakin;
    
___
    
CLASS 2A
    
FIRST TEAM
    
Offense
    
Quarterback: Mason Schutt, sr., Prosser.
    
Wide receivers: Cardell Jones, jr., Prosser.
    
Tight end: Brayton Leach, jr., Ellensburg.
    
Offensive line: Ryan Secondi, sr., Ellensburg.
    
Defense
    
Defensive line: Ryan Secondi, sr., Ellensburg;
    
Linebackers: Gabe Caskey, jr., Ellensburg;
    
Defensive backs: Benjamin Stockdale, sr., Ellensburg; Zach Janis, sr., East Valley.
    
Special Teams
    
Placekicker: Juan Rodriguez, sr., Ellensburg.
    
SECOND TEAM
    
Offense
    
Running backs: Gabe Caskey, jr., Ellensburg;
    
Wide receivers: Zach Janis, sr., East Valley (Yakima)
    
Offensive line: Parker Berman, sr., Ellensburg; Jensen Lillquist, sr., Ellensburg.
    
Defense
    
Linebackers: Mark Bradley, sr., West Valley (Yakima).
    
Defensive backs: Ethan Hibbs, sr., Prosser;
    
Special Teams
    
Punter: Rhett Lions, sr., West Valley (Yakima).
    
___
    
CLASS 1A
    
Co-player of the year: Brady Widner, Zillah.
    
FIRST TEAM
    
Offense
    
Running backs: Kurt Calhoun, sr., Zillah;
    
Receivers: Brady Widner, sr., Zillah;
    
Offensive line: Reggie Chumley, sr., Zillah;
    
Defense
    
Defensive line: Reggie Chumley, sr., Zillah;
    
Linebackers: Austin Krueger, jr., Zillah.
    
Defensive backs: Brady Widner, sr., Zillah;
    
Special Teams
    
All-purpose/returner: Brady Widner, Zillah.
    
SECOND TEAM
    
Defense
    
Defensive line: Gage Taylor, sr., Connell.
    
Linebackers: Johnny Mengarelli, sr., Zillah; Connell;
    
Special Teams
    
Placekicker: Luis Medina, sr., Zillah.
___
    
CLASS 2B
    
Player of the Year: Dylan Harz, Lind-Ritzville/Sprague.
    
FIRST TEAM
    
Offense
    
Quarterback: Dylan Hartz, sr., Lind-Ritzville/Sprague
    
Running backs: Connor O'Neill, sr., Lind-Ritzville/Sprague;
    
Receivers: Ryan Whitmore, sr., Lind-Ritzville/Sprague; Kobie Lewis, sr., White Swan.
    
Offensive line: Jarradd Morley, sr., Lind-Ritzville/Sprague; Tyler Frederick, sr., Lind-Ritzville/Sprague; Victor Andy, sr., White Swan.
    
Defense
    
Defensive line: Jarradd Morley, sr., Lind-Ritzville/Sprague; Tony Picard, sr., White Swan;  Tyler Frederick, sr., Lind-Ritzville/Sprague;
    
Linebackers: Colin Sheffels, sr., Lind-Ritzville/Sprague.
    
Defensive backs: Dylan Hartz, sr., Lind-Ritzville/Sprague;
    
Special Teams
    
Punter: Cort Ruzicka, jr., Lind-Ritzville/Sprague.
    
SECOND TEAM
    
Offense
    
Receivers: Darryl Galloway, sr., DeSales;
    
Offensive line: Alex Siekawitch, sr., Tri-Cities Prep;
    
Defense
    
Defensive line: Matt Jubb, sr., DeSales;
    
Linebackers: Cort Ruzicka, jr., Lind-Ritzville/Sprague.
    
Defensive backs: Isaiah Scheel, jr., DeSales; Michael Forbes, jr., Tri-Cities Prep;
    
___
    
CLASS 1B
    
FIRST TEAM
    
Receivers:Ruben Butler, sr., Touchet.
    
Defense
    
Defensive line: Colton Goble, sr., Touchet.
    
Linebackers: Colter McKeown, jr., Touchet;
    
Special Teams
    
SECOND TEAM
    
Offense
    
Running backs: Colton Goble, sr., Touchet;
    
Offensive line: Ivan Hernandez, sr., Touchet.
    
Defense
    
Linebackers: Ruben Butler, sr., Touchet;

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and KHQ. All Rights Reserved. For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service.