Delta High School Students Advance to State History Competition - NBC Right Now/KNDO/KNDU Tri-Cities, Yakima, WA |

Delta High School Students Advance to State History Competition

Posted: Updated:
A group of 34 Delta High School students are heading to Auburn to compete at the State History Competition on May 3rd. A group of 34 Delta High School students are heading to Auburn to compete at the State History Competition on May 3rd.

RICHLAND, WA - A group of 34 Delta High School students are heading to Auburn to compete at the State History Competition on May 3rd.

Students presented 132 different projects at the Regional History Day competition on February 22nd at Eastern Washington University, and the top ones were chosen to move on to the state competition at Green River Community College.  Their projects centered on this year's National History Day theme, Rights and Responsibilities.  The projects included documentaries, websites, exhibits, dramatic performances, and historical research papers.

Winners from the state contest will advance to the national contest in Washington,  D.C.

The following Delta students earned awards at this year's regional competition and will move on to compete at the state level:

Historical Papers
1st Place, Sanjay Phillip, 9th grade (RSD)
2nd Place, Adriana Mendez, 11th grade (PSD)
3rd Place, Summer Sturges, 11th grade (RSD)
4th Place, Zongchen "Jack" Yang, 11th grade (KSD)

Senior Individual Exhibits
1st Place, Rachel Rodney, 10th grade (KSD)
2nd Place, Mackenzie Payton, 10th grade (RSD)

Senior Group Exhibits

1st Place, Tirzah Eyre, 10th grade (PSD) and Kylie Shugars, 10th grade (PSD)

4th Place, Keith Dryden, 10th grade (KSD) and Jude Martin, 10th grade (KSD)

5th Place, Savannah Gibson, 9th grade (PSD) and Marcos Uriostegui, 9th grade (PSD)

Senior Group Documentaries

1st Place, Katrina Lane, 10th grade (RSD) and Emma Hedgpeth, 9th grade (KSD)

3rd Place, Harim Sanchez, 10th grade (PSD) & Logan Barnhart, 10th grade (KSD)

Senior Group Performances

2nd Place, Aaron Macki, 11th grade (RSD), Oscar Romero, 11th grade (PSD), Wyatt Schuldheiss, 11th grade (RSD), Oleg Tyshchuck, 11th grade (KSD), and Alvaro Ursua, 11th grade (PSD)

3rd Place, Arthur Baranovskiy, 11th grade (KSD) and Zuhaib Mohammed, 11th grade (KSD)

Senior Individual Websites

1st Place, Adriana McKinney, 10th grade (PSD)

3rd Place, MegAnn Lenzke, 10th grade (RSD)

4th Place, Kyle Tolar, 10th grade (RSD)

Senior Group Websites

1st Place, Taylor Stone, 11th grade (RSD) and Brendan Velasquez, 11th grade (RSD)

3rd Place, Hunter McCullough, 10th grade (KSD) and Michael Warner, 10th grade (KSD)

4th Place, Amanda Panyanouvong, 10th grade (RSD) and Garret Schirmer, 10th grade (PSD)

5th Place, Aaron Michael Sintay, 10th grade (RSD) & Hunter Stratton, 10th grade (KSD)

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and KHQ. All Rights Reserved. For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service.