High School Basketball Scores (Boys & Girls) - NBC Right Now/KNDO/KNDU Tri-Cities, Yakima, WA |

High School Basketball Scores (Boys & Girls)

BOYS BASKETBALL

Mt. Spokane 66, North Central 56

4A District Playoffs

Northwest District

Consolation Round 2

Jackson 51, Lake Stevens 45

Snohomish 55, Stanwood 38

Sea-King District

Consolation Round 2

Redmond 39, Roosevelt 36

Southwest District

Prairie 59, Evergreen (Vancouver) 53

Eastern Regional

First Round

Eisenhower 56, Gonzaga Prep 49

Ferris 73, Moses Lake 40

Mead 66, Wenatchee 53

Pasco 61, Shadle Park 57

3A District Playoffs

Sea King District

First Round

Chief Sealth 65, Liberty (Renton) 52

Cleveland 63, Newport (Bellevue) 57

O'Dea 75, West Seattle 58

Seattle Prep 62, Mercer Island 50

Columbia Basin League

Playoffs

Eastmont 67, Kamiakin 59

Kennewick 64, Hanford 58

2A District Playoffs

Northwest District

Play-in

Anacortes 66, South Whidbey 42

Bellingham 57, Archbishop Murphy 40

Blaine 59, Sultan 57

Burlington-Edison 96, Cedarcrest 31

Southwest District

Play-in

River Ridge 57, Washougal 53

Northeast District

First Round

Clarkston 69, Cheney 61

1A District Playoffs

Western Bi-District

First Round

King's 46, Seattle Christian 42

Meridian 61, Chimacum 41

Sea-King District

Semifinal

Bellevue Christian 69, Overlake 47

University Prep 51, Cedar Park Christian 36

Eastern Regional

First Round

Brewster 79, Cascade (Leavenworth) 39

Freeman 63, Cashmere 49

Lakeside (Nine Mile Falls) 86, Chelan 74

Tonasket 46, Colfax 30

GIRLS BASKETBALL

Mt. Spokane 53, North Central 43

4A District Playoffs

Sea King-Southwest Bi-District

Inglemoor 51, Eastlake 43

Southwest District

Round Two

Heritage 51, Skyview 43

West Central District

Consolation

Bellarmine Prep 53, Bethel 36

Graham-Kapowsin 46, Tahoma 43

Puyallup 45, Gig Harbor 34

Rogers (Puyallup) 56, Federal Way 55

Semifinal

Kentwood 80, Kentlake 32

Mount Tahoma 68, Central Kitsap 33

Eastern Regional

First Round

Lewis and Clark 62, Walla Walla 40

Mead 61, Moses Lake 46

Shadle Park 43, Pasco 41

University 68, Wenatchee 36

3A District Playoffs

Northwest District

Quarterfinals

Everett 66, Squalicum 58, OT

Ferndale 55, Shorecrest 49

Meadowdale 72, Sedro-Woolley 28

Mount Vernon 50, Arlington 47

Sea King District

First Round

Bellevue 67, Holy Names 58

Lakeside (Seattle) 50, Nathan Hale 33

Mount Si 54, Bainbridge 51

Rainier Beach 46, Mercer Island 41

2A District Playoffs

Yakima Valley District

First Round

East Valley (Yakima) 37, Toppenish 32

Ellensburg 64, Selah 46

Othello 78, Wapato 54

Prosser 64, Grandview 44

1A District Playoffs

Eastern Regional

First Round

Brewster 60, Freeman 48

Chelan 58, Chewelah 36

Colfax 65, Cashmere 27

Lakeside 49, Tonasket 37

Sea-King District

Semifinal

Bellevue Christian 44, Bush 42

Seattle Academy 60, Overlake School 52, OT

HD DOPPLER 6i
/