The Associated Press Washington All-State Football Team - NBC Right Now/KNDO/KNDU Tri-Cities, Yakima, WA |

The Associated Press Washington All-State Football Team

Posted: Updated:

State player of the year (all classes)

Johri Fogerson, sr., O'Dea.

CLASS 4A

Co-players of the year
Alex Shaw, sr., Lewis and Clark
Tony Heard, jr., Edmonds-Woodway

First-team:
Quarterback
Ryan Robertson, sr., Eastlake

Running backs
Tony Heard, jr., Edmonds-Woodway
Alex Shaw, sr., Lewis and Clark
Marcel Smith, sr., Graham-Kapowsin

Wide receivers
Jared Karstetter, sr., Ferris
Cory Mackay, sr., Eastlake
Robert Akeo-Orr, sr., Bethel

Tight end 
Caleb Brown, Central Kitsap (unanimous pick).

Offensive line
Le'Roi Edwards, sr., Kentridge
Tad Harman, sr., Moses Lake
Nick Oglesby, sr., Snohomish
Isaac Fry, sr., Lewis and Clark
Matt Bernard, Gig Harbor.

Kicker
Anthony Arena, fr., Inglemoor

Defensive line 
Steve Johnson, sr., Lewis and Clark (unanimous pick)
Brandon Carlson, sr., Olympia
Patrick Mealey, sr., Central Valley
Justin Mann, sr., Woodinville

Linebackers
Cory Burk, sr., Bothell
Alex Shaw, sr., Lewis and Clark
Kevin Friermuth, sr., Puyallup
Nick Morrison, sr., Cascade

Defensive backs 
McKenzie Murphy, Ferris
Antoinne Wafer, sr., Edmonds-Woodway
Blake Skidmore, sr., Olympia
Jamison Rowe, jr., Richland

Punter
Bobby Cowan, sr., Evergreen (Vancouver)

Returner
Antoinne Wafer, sr., Edmonds-Woodway

Honorable mention:

Running back
Demitrius Bronson, sr., Kentwood.

Wide receiver
Ryan Coulston, sr., Moses Lake
Hakeim Pearson, sr., Heritage

Offensive line
Aaron Lenk, sr., Graham-Kapowsin
Drew Schaefer, sr., Eastlake
Joe Mullen, sr., Richland
Donald Gaddy, sr., Snohomish

Defensive line 
Dan Spitz, sr., Mead
Trevor Guyton, sr., Redmond
Jamie Cruz, sr., Marysville-Pilchuck

Linebackers 
Jerry Bruner, sr., Evergreen (Vancouver)
Tyler Cochran, sr., Central Valley

Defensive backs 
Brandon Turner, sr., Kentridge
Dan Durkin, sr., Bellarmine Prep

Returner 
Jordan Elmo, sr., Eisenhower

CLASS 3A

Player of the year 
Johri Fogerson, sr., O'Dea

First-team:
Quarterback 
Jake Heaps, so., Skyline

Running backs
Johri Fogerson, sr., O'Dea (unanimous pick)
Larry Dixon, Olympic
Kyle Burbridge, sr., Shelton

Wide receivers 
Gino Simone, jr., Skyline (unanimous pick)
Jermaine Kearse, sr., Lakes
Robbie Mitchell, sr., Kennewick

Tight end 
Kavrio Middleton, sr., Lakes

Offensive line 
David DeCastro, sr., Bellevue (unanimous pick)
Kyle Sutphin, sr., Kamiakin
Alameda Ta'amu, sr., Rainier Beach
Bryce Davis, sr., Auburn
Senio Kelemete, sr., Evergreen (Seattle)

Kicker 
Stephen Gilbert, sr., Kamiakin

Defensive line 
Kavario Middleton, sr., Lakes
Everrette Thompson, sr., Kennedy
Kodi Otero, Peninsula
Nick Stewart, sr., Columbia River

Linebackers 
Maxx Garrett, sr., Kamiakin (unanimous pick)
Eric Biege, sr., Skyline
T.J. Paaopega, sr., Fort Vancouver

Defensive backs 
Blake Johnson, so., Olympic
J.T. Gardner, sr., Kamiakin
Lonnie Quirk, sr., East Valley (Spokane)
Vince Taylor, sr., Eastside Catholic

Punter 
Justin Gunn, sr., Renton

Honorable mention:

Quarterback 
Calvin Schmitdke, sr., Lakes

Wide receiver 
Jake Madison, Port Angeles

Offensive line 
Kyle Harbine, sr., Ferndale

Kicker 
Curtis Stensland, sr., Newport (Bellevue)

Defensive line 
Ed Pelzer, sr., O'Dea
Jeremy Girod, jr., Fort Vancouver
Tupou F. Manea, sr., Lakes

Linebacker 
Kyle Harbine, sr., Ferndale

Defensive backs 
Casey Locker, jr., Ferndale
Max Hannah, jr., Ferndale
Gibby Briones, sr., Sunnyside

Punter 
Stephen Gilbert, sr., Kamiakin

CLASS 2A

Player of the year 
Cody Bruns, sr., Prosser

First-team:
Quarterback 
Jordan Durbin, jr., Prosser

Running backs
Quincy Guy, sr., Woodland
Tyler Cardin, sr., Fife
Andre Moore, Klahowya

Wide receivers 
Cody Bruns, sr., Prosser (unanimous pick)
Kirby Moore, jr., Prosser
Robin Nuyen, sr., Sultan

Tight end 
Jake Anderson, sr., Burlington-Edison (unanimous pick)

Offensive line 
Joey Tivnan, sr., Centralia
Nick Cody, sr., Hockinson
James Clark, sr., Tumwater
Nate Meeske, so., Prosser
Kenny Miller, sr., Woodland

Kicker 
Andrew Furney, so., Burlington-Edison

Defensive line 
Matt Williams, sr., Mark Morris
Kellen Crawford, sr., Prosser
Hank Bryant, sr., Tumwater
David Monell, jr., South Whidbey

Linebackers 
Erich Schmidtke, sr., Aberdeen
Jonathan Kriegbaum, sr., Cedarcrest
Daniel Gannon, sr., Prosser
Joe Sweeney, sr., Hockinson

Defensive backs 
Dale Entel, sr, Clarkston
Brady Bomber, sr., Lynden
Ryan Gaylord, sr., Lynden
Kirby Moore, jr., Prosser

Punter 
Kurt Russell, sr., East Valley (Yakima)

Honorable mention:

Running back 
James Valdez, sr., Othello
Drake Washington, sr., Prosser
Brady Paxman, sr., Cedarcrest

Wide receiver 
Kurt Russell, sr., East Valley (Yakima)
Ryan Gaylord, sr., Lynden
Parker Flynn, sr., West Valley (Spokane)

Offensive line 
Grant Gorst, sr., Colville
Josh Lott, sr., Burlington-Edison
Gannon Maggard, sr., Ellensburg

Defensive line 
Steve Natho, sr., Prosser
Steve Berghuis, sr., Burlington-Edison
Josh Duggan, sr., Lynden

Linebackers 
Jake Preston, sr., Woodland
David Gaylord, sr., Lynden
Keegan Pilot, sr. Prosser
Jared Byers, Pullman

CLASS 1A

Player of the year 
Brett Clyde, sr., Connell

First-team:

Quarterback
Brett Clyde, sr., Connell

Running backs
Sean Hurlbut, sr., Meridian
Hector Ledezma, sr., Royal
Derrick Talley, Chelan

Wide receivers 
Randy Anderson, sr., Connell (unanimous pick)
Troy Stump, sr., Stevenson
Zach Lewis, sr., Royal

Tight end 
Spencer Hadley, sr., Connell

Offensive line 
David Rowley, sr., Connell (unanimous pick)
Austin Childs, Meridian
Luke Carter, sr., Royal
Sean McDonald, sr., Kalama
James Porteous, sr., Cle Elum

Kicker 
Raul Farias, sr., Connell (unanimous pick)

Defensive line 
Mike LaRoy, sr., Kalama (unanimous pick)
Andrei Lintz, sr., Meridian
David Rowley, sr., Connell
Bryan Jones, sr., Naches Valley

Linebackers 
Dexter Allred, sr., Royal
Tyler Fry, sr., Montesano
Gabe Webster, Brewster
Jacob Christensen, sr., Royal

Defensive backs 
Spencer Hadley, sr., Connell (unanimous pick)
Chris Pierce, sr., Kalama
Colt Brown, sr., Royal

Punter 
Andrei Lintz, sr., Meridian

Honorable mention:

Running backs
Charlie Velling, sr., Cascade Christian
Brent Phillips, sr., Montesano
Eddie Knick, sr., Ilwaco
Chris Pierce, sr., Kalama
Trevor McCain, sr., Kalama

Wide receiver 
Aldrin Dimalanta, jr., White Swan

Offensive line 
Travis Schuster, sr., Goldendale
Bryan Jones, sr., Naches Valley

Defensive line 
James Porteous, sr., Cle Elum
Matt Anderson, sr., Connell

Linebackers 
Sean Hurlbut, sr., Meridian
Chris Kitter, sr., Cle Elum
Robby Sanders, jr., Kalama

Defensive backs 
Cody Martin, sr., Montesano
Ethan Flory, jr., Naches Valley

 

CLASS 2B

Player of the year 
Kevin Baffney, sr., DeSales

First-team:
Quarterback _ Kevin Baffney, sr., DeSales (unanimous pick)

Running backs
Bryce Hayunga, jr., DeSales (unanimous pick)
Jered Rodgers, jr., Adna

Wide receivers
Marcus Fazzari, sr., DeSales
Robbie Alter, sr., LaSalle (both unanimous picks)

Offensive line 
Kenny Minks, sr., South Bend (unanimous pick)
Brad Tschauner, sr., LaSalle (unanimous pick)
Derik McCann, sr., Adna (unanimous pick)
Jesse Eilo, sr., Adna
Pat Shumaker, sr., LaSalle

Defensive line 
Ryan Flatz, sr., Toutle Lake
Jon Donner, sr., Life Christian
Cory Gall, sr., DeSales
Pat Shumaker, sr., LaSalle

Linebackers 
James Ritchey, sr., South Bend (unanimous pick)
Conner Rounds, sr., Darrington
Ernie Cardin, sr., Willapa Valley

Defensive backs 
Kevin Baffney, sr., DeSales
Randy Eang, sr., South Bend
Tyson Stephens, sr., Adna
Bryce Gibb, sr., Kittitas

Honorable mention:

Offensive line 
Derek Toney, sr., Reardan
Tony Yerta, sr., Liberty (Spangle)

Defensive line 
Derek Toney, sr., Reardan
Tyler Moos, sr., Reardan

Linebacker 
Mike Reno, sr., Kittitas

Defensive back
Robbie Alter, sr., LaSalle

 

CLASS 1B

Player of the year
Will Hoppes, so., Tri-Cities Prep

First-team:
Quarterback 
Will Hoppes, so., Tri-Cities Prep.

Running backs
Jordan Hughes, sr., Almira-Coulee-Hartline
Taylor Gregg, jr., Touchet

Wide receivers 
Rafael Magana, jr., Tri-Cities Prep (unanimous pick)
Gale Jefferson, Lummi

Offensive line 
Alex LaClair, Lummi
Nick Roach, sr., Tri-Cities Prep
Caden Grenier, Almira-Coulee-Hartline

Defensive line 
Nick Roach, sr., Tri-Cities Prep
Reid Ashley, so., Almira-Coulee-Hartline
Brian Pisca, sr., Touchet

Linebackers 
Travis Todd, Odessa
Will Hoppes, so., Tri-Cities Prep
Josh Goodwin, sr., Almira-Coulee-Hartline

Defensive backs 
Jacob Schmidt, Odessa
Michael Mayton, Lake Quinault
Jay Mendoza, Clallam Bay

Honorable mention:

Quarterback 
Josh Goodwin, sr., Almira-Coulee-Hartline

Running backs 
Josh Peterson, Lake Quinault
Jacob Schmidt, Odessa
Jake Webster, jr., Easton-Thorp

Wide receiver 
Travis Todd, sr., Odessa

Offensive line 
Andy Read, jr., Odessa
Reid Ashley, so., Almira-Coulee-Hartline
Casey Elder, Lake Quinault
Taran Bowlby, Clallam Bay

Defensive line 
Jesse Chartraw, Clallam Bay
Justin Zollner, Lummi
Harry Peterson, Lake Quinault
Andy Read, jr., Odessa

Linebackers 
Isaac Finkbonner, Lummi
Andrew LeBrun, jr., Tri-Cities Prep
Juan Castillo, jr., Touchet

Defensive back 
Martin St. John, sr., Columbia-Hunters

HD DOPPLER 6i
/