WA H.S. Scores Tues. 2/12/08 - NBC Right Now/KNDO/KNDU Tri-Cities, Yakima, WA |

WA H.S. Scores Tues. 2/12/08

Posted: Updated:
Tuesday's Scores
By The Associated Press
BOYS BASKETBALL
      Bear Creek School 61, Evergreen Lutheran 45
      Bellevue Christian 69, Overlake School 44
      Bremerton 63, Klahowya 62
      Burlington-Edison 63, Anacortes 49
      Capital 73, Timberline 62
      Cedar Park Christian (Bothell) 49, Bush 25
      Cheney 59, Riverside 47
      Clarkston 66, Pullman 54
      Colville 63, West Valley (Spokane) 58
      Deer Park 53, Medical Lake 50
      Eastmont 69, Hanford 64
      Ephrata 68, East Valley (Yakima) 53
      Ferndale 61, Blaine 48
      Foster 78, Washington 43
      Granite Falls 64, Sultan 55
      Kamiakin 54, Sunnyside 52
      Lakes 72, Clover Park 48
      Lindbergh 71, Highline 68
      Lynden 77, Bellingham 63
      Mark Morris 65, Washougal 55
      Mt. Spokane 48, East Valley (Spokane) 36
      North Mason 56, Sequim 52
      Peninsula 48, Olympic 44
      Port Townsend 54, Port Angeles 48
      Prosser 55, Ellensburg 53
      Quincy 47, Selah 39
      R.A. Long 53, Hockinson 49
      Ridgefield 57, Woodland 47
      River Ridge 71, Centralia 66
      Sehome 66, Mount Baker 61
      South Whidbey 58, Archbishop Murphy 40
      Steilacoom 49, Eatonville 40
      Toppenish 47, Othello 46
      Tumwater 54, Hoquiam 52
      Wapato 61, Grandview 59
      West Valley (Yakima) 64, Kennewick 44
1A North Central District
First Round
      Brewster 69, Cashmere 41
      Cascade (Leavenworth) 59, Omak 34
1A Northwest District
First Round
      Friday Harbor 46, Coupeville 36
      King's 76, Lynden Christian 37
1A Yakima Valley District
First Round
      Connell 61, Goldendale 51
      Granger 41, Columbia (Burbank) 37
      River View 59, Naches Valley 49
      White Swan 65, Mabton 44
1B Southeast District
First Round
      Garfield-Palouse 45, Touchet 30
      Rosalia 63, Prescott 36
2B Western Bi-Disrict
Sub-District
      Seattle Lutheran 75, Concrete 59
3A Kingco League
First Round
      Issaquah 80, Mount Si 56
      Skyline 65, Newport (Bellevue) 57
3A Metro League
First Round
      Rainier Beach 75, O'Dea 53
      Seattle Prep 63, Cleveland 60
3A Northwest District
Sub-District
      Shorecrest 43, Everett 41
3A Southwest District
First Round
      Fort Vancouver 72, Camas 48
3A SPSL-Seamont Sub District
      Bonney Lake 55, Auburn Riverside 47
4A Columbia Basin League
First Round
      Eisenhower 67, Pasco 58
      Richland 58, Davis 53
4A Greater Spokane League
First Round
      Central Valley 61, Mead 57
      University 53, Gonzaga Prep 51
4A Sea-King District
First Round
      Bothell 59, Juanita 51
      Franklin 76, Woodinville 40
      Garfield 73, Inglemoor 62
      Roosevelt 48, Redmond 35
4A Southwest District
      Mountain View 66, Evergreen (Vancouver) 44
Consolation
      Skyview 63, Battle Ground 60, 2OT
GIRLS BASKETBALL
      Archbishop Murphy 63, South Whidbey 39
      Bellevue Christian 61, Overlake School 30
      Bickleton 52, Yakama Tribal 41
      Black Hills 51, Aberdeen 49
      Bremerton 57, Klahowya 36
      Capital 56, Timberline 37
      East Valley (Spokane) 62, Mt. Spokane 56
      East Valley (Yakima) 72, Ephrata 42
      Eatonville 52, Steilacoom 45
      Elma 71, W. F. West 50
      Foster 64, Washington 27
      Hanford 57, Eastmont 32
      Kamiakin 61, Sunnyside 43
      Liberty (Spangle) 44, Selkirk 36
      Lindbergh 49, Mt. Rainier 32
      Medical Lake 46, Deer Park 35
      Othello 65, Toppenish 48
      Port Angeles 72, Port Townsend 44
      Prosser 52, Ellensburg 49
      Pullman 56, Clarkston 48
      Renton 46, Highline 24
      River Ridge 69, Centralia 36
      Riverside 44, Cheney 39
      Selah 68, Quincy 55
      Sequim 66, North Mason 64
      Squalicum 62, Sedro-Woolley 48
      Sultan 48, Granite Falls 44
      Tumwater 77, Hoquiam 27
      Wapato 52, Grandview 37
      West Valley (Spokane) 52, Colville 35
      West Valley (Yakima) 60, Kennewick 45
      Yelm 52, Shelton 37
1A North Central District
First Round
      Cashmere 55, Lake Roosevelt 54
      Okanogan 54, Tonasket 52
1B Southeast District
First Round
      LaCrosse/Washtucna 44, Touchet 43
      St. John-Endicott 50, Garfield-Palouse 37
3A Kingco League
First Round
      Mercer Island 61, Skyline 41
      Newport (Bellevue) 53, Mount Si 39
3A Metro League
First Round
      Lakeside (Seattle) 44, Ingraham 39
      Nathan Hale 39, Seattle Prep 38
3A Southwest District
First Round
      Union 61, Camas 60
3A SPSL-Seamont Sub District
      Enumclaw 37, Auburn Mountainview 36
4A Columbia Basin League
First Round
      Richland 43, Wenatchee 41
      Walla Walla 63, Eisenhower 33
4A Greater Spokane League
      Central Valley 55, University 51
      Mead 62, Gonzaga Prep 38
4A Northwest District
First Round
      Jackson 55, Oak Harbor 53
      Lake Stevens 69, Mountlake Terrace 36
      Marysville-Pilchuck 55, Kamiak 45
      Snohomish 44, Edmonds-Woodway 25
4A Southwest District
Preliminary Round
      Skyview 58, Heritage 49
Consolation
      Mountain View 59, Battle Ground 35
     
      (Copyright 2008 by The Associated Press.  All Rights Reserved.)
     
AP-NY-02-13-08 0215EST
HD DOPPLER 6i
/