H.S. Hoops Scores, Highlights 2/17 - NBC Right Now/KNDO/KNDU Tri-Cities, Yakima, WA |

H.S. Hoops Scores, Highlights 2/17

Posted: Updated:

BOYS BASKETBALL
      Anacortes 77, Mount Baker 47
      Archbishop Murphy 57, South Whidbey 49
      Black Hills 52, Hoquiam 40
      Bremerton 69, Kingston 51
      Centralia 87, Elma 62
      Clarkston 73, Deer Park 53
      Colville 64, Riverside 54
      Eatonville 76, Washington 66
      Ellensburg 58, Othello 47
      Fife 64, Steilacoom 48
      Franklin 63, Bainbridge 45
      Klahowya 68, Port Angeles 53
      Lynnwood 52, Everett 38
      Mark Morris 82, Washougal 52
      North Kitsap 55, North Mason 52
      Olympic 47, Sequim 40
      Prosser 66, Grandview 43
      Pullman 47, Cheney 41
      Quincy 39, Ephrata 37
      R.A. Long 43, Hockinson 39
      Rainier Beach 76, Seattle Prep 62
      Ridgefield 56, Woodland 41
      River Ridge 50, W. F. West 36
      Seattle Academy 59, Northwest School 46
      Selah 61, East Valley (Yakima) 40
      Squalicum 66, Burlington-Edison 44
      Sultan 69, Lakewood 54
      Sunnyside 71, Hanford 68
      Toppenish 82, Wapato 69
      Tumwater 64, Aberdeen 47
1A North Central District 6
First Round
      Brewster 73, Omak 50
      Cascade (Leavenworth) 51, Cashmere 45
1A Northwest District 1
First Round
      Coupeville 64, Friday Harbor 58
1B Northwest Tri-District
Consolation
      Neah Bay 82, Northwest Yeshiva 61
Semifinal
      North Sound Christian 62, Lummi 56
      Tulalip Heritage 61, Clallam Bay 45
1B Yakima Valley District 5
Consolation
      Klickitat 67, Yakama Tribal 51
2B Southeast District 9
      Pomeroy 63, DeSales 50
3A Greater St. Helen's
      Union 71, Prairie 63
3A Kingco League
      Juanita 60, Liberty (Renton) 52
      Mercer Island 33, Sammamish 27
4A Greater Spokane District 8
      Gonzaga Prep 64, Ferris 49
      Lewis and Clark 59, Mead 55
4A Northwest District 1
Quarterfinal
      Lake Stevens 65, Snohomish 55
      Mariner 53, Marysville-Pilchuck 52
      Mountlake Terrace 75, Arlington 57
      Stanwood 46, Jackson 35
4A Sea-King District 2
First Round
      Garfield 78, Woodinville 48
      Inglemoor 55, Bothell 37
      Issaquah 60, Ballard 41
      Redmond 42, Roosevelt 41
4A Yakima Valley District 5
Consolation
      Davis 47, Kamiakin 40
      Pasco 93, Moses Lake 68
Semifinal
      Eisenhower 68, Richland 65, OT
      Walla Walla 60, Wenatchee 44
GIRLS BASKETBALL
      Archbishop Murphy 74, South Whidbey 40
      Black Hills 69, Hoquiam 33
      Cedar Park Christian (Bothell) 60, Overlake School 56
      Clarkston 61, Deer Park 40
      Colville 61, Riverside 42
      Connell 48, Naches Valley 40
      East Valley (Yakima) 59, Selah 53
      Eatonville 51, Washington 41
      Elma 59, Centralia 31
      Ephrata 59, Quincy 34
      Everett 43, Shorecrest 38
      Ferndale 61, Bellingham 44
      Fife 46, Steilacoom 39
      Foster 57, Renton 47
      Franklin 44, Lakeside (Seattle) 32
      Granger 50, Warden 39
      Hanford 69, Sunnyside 39
      Holy Names 49, Bainbridge 26
      Kingston 68, Bremerton 43
      Mabton 60, River View 56
      Mount Si 78, Sammamish 18
      North Kitsap 60, North Mason 40
      Olympic 68, Sequim 21
      Othello 59, Ellensburg 55
      Port Angeles 61, Klahowya 23
      Prosser 48, Grandview 40
      Pullman 46, Cheney 27
      Ridgefield 56, Woodland 41
      River Ridge 61, W. F. West 50
      Seattle Academy 48, University Prep 35
      Sedro-Woolley 77, Blaine 69
      Sultan 68, Lakewood 51
      Tekoa-Oakesdale 55, Walla Walla VA Academy 22
      Tumwater 48, Aberdeen 37
      Wapato 55, Toppenish 35
      West Valley (Spokane) 56, Medical Lake 44
      Zillah 41, Columbia (Burbank) 34
1A North Central District 6
First Round
      Cascade (Leavenworth) 59, Cashmere 54
      Lake Roosevelt 55, Okanogan 28
1A Northwest District 1
First Round
      Coupeville 51, Friday Harbor 44
      Nooksack Valley 41, Meridian 38
1B Northwest Tri-District
Consolation
      Northwest Yeshiva 57, Clallam Bay 38
Semifinal
      Neah Bay 51, Lummi 47
      North Sound Christian 41, Highland Christian 35
1B Yakima Valley District 5
Consolation
      Bickleton 42, Klickitat 39
3A Greater St. Helen's
      Columbia River 55, Union 41
4A Greater Spokane Distrct 8
      Lewis and Clark 54, University 35
      Mead 64, Central Valley 44
4A Southwest District 4
      Kelso 54, Evergreen (Vancouver) 25
      Mountain View 44, Battle Ground 38
4A Yakima Valley District 5
Quarterfinal
      Moses Lake 50, Walla Walla 35
      Pasco 69, Richland 46
Consolation
      Eastmont 62, Kennewick 45
      Kamiakin 57, Southridge 41
HD DOPPLER 6i
/