High School Basketball Scores For February 21st - NBC Right Now/KNDO/KNDU Tri-Cities, Yakima, WA |

High School Basketball Scores For February 21st

Posted: Updated:
BOYS BASKETBALL
      Cascade Christian 48, Charles Wright Academy 44
      Clallam Bay 43, Lummi 41
      Davenport 37, St. George's 35
      Lind-Ritzville 48, Republic 32
      Medical Lake 46, Pullman 39
      Northwest Christian (Colbert) 68, Reardan 36
      Selkirk 44, Liberty (Spangle) 42
      Sequim 60, Klahowya 51
      Vashon Island 59, Port Townsend 38
1A Emerald City League District 2
Third Place
      University Prep 56, Cedar Park Christian (Bothell) 47
Championship
      Seattle Academy 61, Bellevue Christian 58
1A North Central District 6
Region Qualifier
      Omak 58, Cashmere 57
Third Place
      Lake Roosevelt 61, Cascade (Leavenworth) 44
Championship
      Brewster 66, Chelan 44
1A Northeast District 7
Second Place
      Lakeside (Nine Mile Falls) 44, Chewelah (Jenkins) 37
Championship
      Almira/Coulee-Hartline 83, Curlew 45
1A Northwest District 1
Third Place
      Nooksack Valley 59, Coupeville 55
Championship
      King's 34, Meridian 28
1B North Central District 6
Second Place
      Pateros 59, Columbia Basin 35
1B Northeast District 7
Third Place
      Cusick 72, Wellpinit 62
1B Northwest District 1
Championship
      Tulalip Heritage 68, North Sound Christian 58
1B Southeast District 9
Third Place
      Tri-Cities Prep 59, Touchet 39
2B Southeast District 9
Consolation
      Dayton 49, Pomeroy 45
2B Southwest District 4
Consolation
      Adna 56, Northwest Christian (Lacey) 46
      Naselle 69, Wahkiakum 39
      North Beach 66, Willapa Valley 50
      South Bend 62, Mossyrock 59
2B Tri-District
Consolation
      Seattle Lutheran 44, Bear Creek School 42
      Tacoma Baptist 51, Darrington 45
3A Yakima Valley District 5
      West Valley (Yakima) 59, Sunnyside 47
4A West Central District 3
Quarterfinal
      Decatur 64, Kentridge 62
Consolation
      Bellarmine Prep 75, Wilson, Woodrow 67
      Lincoln 71, Puyallup 69, OT
      Rogers (Puyallup) 78, Auburn Riverside 76, OT
4A Yakima Valley District 5
Consolation
      Wenatchee 68, Davis 37
Consolation Championship
      Pasco 79, Richland 65
GIRLS BASKETBALL
      Kennedy 75, White River 63
      Pullman 71, Medical Lake 50
      Seattle Christian 67, Vashon Island 38
1A Emerald City League Dist 2
Championship
      Bellevue Christian 59, Bush 17
1A North Central District 6
Consolation Final
      Okanogan 59, Cashmere 51
Third Place
      Cascade (Leavenworth) 42, Lake Roosevelt 41
Championship
      Chelan 43, Tonasket 37
1A Northeast District 7
Second Place
      Newport 38, Lakeside (Nine Mile Falls) 36
1A Northwest District 1
      Lynden Christian 64, King's 41
      Nooksack Valley 50, Coupeville 42
1B North Central District 6
Championship
      Pateros 40, Moses Lake Christian Academy 25
1B Northeast District 7
Third Place
      Columbia (Hunters) 55, St. Michael's 39
Championship
      Almira/Coulee-Hartline 50, Sprague-Harrington 19
1B Northwest Tri-District
Consolation Championship
      Lummi 59, Highland Christian 26
1B Southeast District 9
Third Place
      St. John-Endicott 66, Rosalia 55
2B Southeast District 9
Consolation
      DeSales 48, Liberty Christian 43
      Tekoa-Oakesdale 61, Waitsburg-Prescott 48
2B Southwest District 4
Consolation
      Mossyrock 46, South Bend 24
      Northwest Christian (Lacey) 45, Naselle 26
2B Tri-District
Consolation
      King's West 40, Mount Vernon Christian 36
      Tacoma Baptist 56, Rainier Christian 30
3A Sea King District 2
Fifth Place
      Seattle Prep 43, Nathan Hale 41
Seventh Place
      Cleveland 47, Rainier Beach 37
3A SPSL-Seamont Sub District
      Peninsula 57, Foster 49
      Bonney Lake 53, Mt. Rainier 49
3A Yakima Valley District 5
      West Valley (Yakima) 59, Hanford 49
4A Northwest District 1
Consolation
      Edmonds-Woodway 43, Cascade (Everett) 40
      Jackson 49, Arlington 45
Semifinal
      Kamiak 43, Oak Harbor 34
      Snohomish 51, Marysville-Pilchuck 33
4A Sea-King District 2
Second Round
      Eastlake 49, Roosevelt 42
      Garfield 57, Skyline 50
      Inglemoor 52, Issaquah 37
4A Yakima Valley District 5
Consolation
      Richland 69, Kamiakin 53
Consolation Championship
      Walla Walla 47, Eastmont 32
HD DOPPLER 6i
/